Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie > Cihelny

Cihelny

Dvorským dekretem z roku 1789 bylo poddaným přiznáno právo vyrábět na svých pozemcích cihly pro svou potřebu i na prodej. Tohoto práva použili zdejší občané třikrát, ovšem až na konci 19. století. Zdejší hlína poskytovala jedinečný materiál k výrobě cihel.

Prvním cihlářským podnikatelem byl Jan Karas, rolník z čp. 2. V roce 1870 podal žádost o povolení stavby žárové pece a jedné kolny na pozemku, kde se nyní nalézá čp. 64. Tato cihelna zanikla asi v roce 1875.

V roce 1895 předkládá Josef Mladějovský z Městce Králové žádost a plány na stavbu pece, kolny a obytného stavení pro cihlářského mistra (nyní čp. 80). Tak na krátkou dobu vznikla Fialova cihelna, neboť Josef Fiala z Poděbrad, mistr zednický a tesařský, cihelnu v roce 1898 koupil. Byla zde postavena 50 m dlouhá a 12,5 m široká kolna na výrobu a sušení cihel s pevnou podlahou ve výši 2 m nad zemí. Podnik ukončil výrobu pro nedostatek hlíny v roce 1902. Kolna shořela a stavitel rozparceloval pozemek na stavební místa. Vznikla zde nová část Dlouhopolska, slepá Fialova ulička. Tato druhá cihelna stávala na místě dnešního čp. 94.

Téhož roku, 1895, zakládají dva společníci žárovou cihelnu na západě obce. Jsou to rolníci Jan Zapotil čp. 16 a František Košátko čp. 17. Stavějí opět kolnu a pec. V roce 1902 koupil cihelnu mistr Josef Bendák z Fialovy cihelny a postavil zde kruhovou pec. Do ní se narovnalo 40 000 cihel. Topilo se kusovým uhlím a často i pařezy na několika roštech. Bendák o zdokonalení cihelny mnoho nedbal a snažil se z ní vymačkat, co se dalo.

V roce 1924 koupil závod František Rathouský z čp. 19. Ten zřídil v roce 1929 vodovod (vodárna byla zrušena r. 1947).  Po ukončení činnosti cihelen na Kopičáku se zvýšily objednávky cihel. Hlíny však rychle ubývalo, a proto Rathouský v roce 1929 podnik prodal Františku Vančurovi z Městce Králové. Ten se snažil bez ohledu na nepatrnou zásobu hlíny zřídit velký provoz. Prodlužuje pec a zvyšuje komín. Tím zvětšil i výrobu cihel, na které byl vždy velký odbyt.

V roce 1943 byl provoz zastaven, neboť cihelna nedostala příděl uhlí. Novypálené zboží bylo převezeno do Běrunic. V roce 1958 si celý objekt pronajalo místní JZD, které v letech 1963-65 provedlo generální opravu. Cihelna sloužila jako skladový prostor pro zemědělské účely.

V současné době je objekt v rukou potomků posledního cihlářského podnikatele Vančury. Za zmínku stojí, že na vrcholu 24 metrů vysokého komína, již od roku 1972 hnízdí čáp bílý.